Ja ühtäkki olime sattunud filmi “Rentslimiljonär”…

IRD numbri saaga

Selleks, et Uus-Meremaal meie palgast metsik protsent maha ei läheks, tuleb esmalt endale taotleda IRD number ehk isiklik maksunumber. Võiks arvata, et äärmiselt lihtne protsess, aga kus sa sellega.

Saaga algab…

 • Esmalt külastasime postkontorit, kus väidetavalt pidi saama numbrit taotleda. Sinna saabudes selgus, et Uus-Meremaa on ikka arenenud e-riik. Asju saab ajada lausa internetis. Kahjuks pole nad veebilehe tegemist veel avastanud ja asjad saab tehtud e-maili teel.
 • Kogusime kokku kõik vajalikud paberid (taotlusvorm, pangakontoväljavõte, passikoopia, ID-kaardi koopia)
 • Jäime oma numbrikesi ootama. Väidetavalt läheb selleks 8-10 tööpäeva.
 • Kõigepealt selgus, et pdf on liiga keerukas fail avamiseks. Sigridiga võttis ühendust veidi ärevil maksuametnik Carolina. Mitme inimesega olid üritanud faile lahtimuukida. Oh seda häda… Siki saatis siis sama kirja uuesti. Ennäe imet – avanes!
 • Jätkub…
 • Samal päeval sai Hanna kirja proua Rajithalt, palvega saata uus pangakontoväljavõte. Neile ei sobinud see, et Hanna on nii vaene. Kontoväljavõte näitas ainult nulli. Tädi soovis aga näha raha liikumist. Tegelikult on loogiline, et kui oled just uue pangakonto teinud, siis ega sul seal lademetes raha ei vedele… aga mis seal ikka. Saatsime siis kõik igaks petteks uue väljavõtte. Egle pidi selleks veel Sikile raha kontole kantima, siis soetas Siki endale 4-dollarilise interneti paketi, et näidata kuidas rahalaevad liiguvad.
 • Eglele kirjutas proua Pratiksha, kes soovitas tal mitte ärrituda. Lubas meilil silma peal hoida.
 • Aeg möödus. Carolina otsustas Sikile jälle kõne peale panna. Tabas ta otse tööpõllult. TulI välja, et veel pabereid on vaja saata: tööviisa koopia, paber tööandjalt ja müstilisel põhjusel ka Eesti elukoha aadressi.
 • Egle sai kirja, et piisab ainult tööviisa koopiast.
 • Hanna kirjad olid süsteemis kadunud.
 • Otsustasime kõik ainult tööviisa koopiad saata. Oh seda imet. Piisaski sellest.
 • Järgmisel päeval tõmmati kõigile kõned peale. Jällegi otse tööpõllul. Tuvastati isik ja saimegi kauaoodatud IRD numbri omanikeks. Nüüd mõistsime miks neil 10 päeva aega läheb. Vaja ju iga paberi jaoks eraldi meil saata.

Mida sa näed, kui silmad suled?

Aga veel enne seda kui IRD-numbrid kätte saime, asusime tööle.

Ausalt öeldes hakkas meie tööl käimise lugu kuidagi kaootiliselt. Jõudsime Te Pukesse, ootasime kaks päeva ja hakkaski pihta. Enne esimest tööpäeva tuli meiega kohtuma superviisor Zavi, ülimalt vaikne india noormees. Tema esimene lause meile oli: „Kas küsimusi on?“. Oma mõtetes naersime, sest ta polnudki ju veel meile midagi rääkinud…. Viisakusest esitasime siis mõne küsimuse ning saime sellele vaevukuuldava podiseva vastuse.

Jõudiski kätte esimene tööpäev. Ei teadnudki mida oodata. Eelnevalt oli Zaviga kokku lepitud kohtumine Mäki parklas. Seal liitus meiega Argentiina gäng, keda me hellitavalt hakkasime karvasteks kutsuma. Superviisori järel sõitsime istandusse. Ühtäkki oli tunne, nagu oleks sattunud filmi. Mitte romantilisse komöödiasse, pigem ikka stseeni Rentslimiljonärist. Järsku ümbritses meid kümmekond indialast. Tundus nagu oleksime ühtäkki helendama hakanud. Meie päiksepoolt puutumata näod tundusid teiste kõrval valged just kui keldriidud.

Ohutu autosõidu stiilinäide: 2 inimest esiistmetel, 2 inimest kõhuli taga. Patent kuulub argentiina karvastele.
Ohutu autosõidu stiilinäide: 2 inimest esiistmetel, 2 inimest kõhuli taga. Patent kuulub argentiina karvastele.

Ühtäkki pöördus meie poole lühemat kasvu, kandiliste näojoonte, punaste silmade kuid säravvalge naeratusega Jessi – õige pea selgus, et tema ongi meie uus ülemus.

Esimesed kaks tundi oli meil niinimetatud  väljaõpe. Töö seiseneb kiiviõite harvendamises. On oluline, et kiivitaim ei oleks ülekoormatud ja suureks kasvaksid ainult ilusad lopsakad viljad. Tundub põnev? Nii oligi esimesed 3 minutit. Esmalt arvasime, et harvendamise objektideks on kiivibeebid (väikesed kiivid), kuid hiljem selgus, et tegemist on hoopis õiepungadega.  Tunneme kerget piinlikus oma aiandushuviliste emade ees… Kaks tundi treeningut läks ikkagi päris kipelt. Edasi viidi meid linna, töölepingu sõlmisime Zavi auto pagasiruumi peal. Lõpuks käisime ikka kontorist ka läbi. Töötõendi jaoks tehti pilt ja olimegi ametlikult kiiviõite noppijad.

Kiiviõied
Kiivibeebid osutusid kiiviõiteks.
Meie tööpõld
Jällegi üks keskpärane vaade. Seekord siis toileti aknast.
IMAG1272
Lihtsad rõõmud.

Esimesed emotsioonid otse tööpõllult. Hanna reaktsioon ütleb nii mõndagi…

Töö kõrghetked:

 • Kui pausini on jäänud alla 15 minuti.
 • Jessi pöördus Siki poole: „Tere boss“.
 • Ühel päeval oli meil surnud jänes põllu peal. Hanna ja Egle töötasid kolm korda kiiremini kui tavaliselt.
 • Järgmine päev oli jälle surnud jänes. See ei haisenudki nii halvasti. Hanna ja Egle ei töötanud enam nii kiiresti. Jõudsime järeldusele, et Siki on rase, kuna ainult tema haistis värskelt kärvanud jänku lõhna.

…ja kui meid vahepeal lahti ei ole lastud, siis töötame kiiviistandustes jõuludeni. Muidu töötame 7 päeva nädalas ja 10 tundi päevas. Küll me oleme tublid, tublid, tublid 🙂

NB! Kui peale väsitavat tööpäeva meie pead lõpuks patja puutuvad, näeme endiselt vaimusilmas kiiviõisi.

Tööpildid – stiilinäited ehk fashion of my profession

IMG_0680
Nagu tundmatu sportlane kunagi ütles: “Stardipositsioon on kõige tähtsam.”
IMG_0712
Kotka selle kiivihooaja märksõnaks on roosa. Olgu siis tegu lüpsinaise stiiliga või turistist vanaemaga.
IMG_0711
Sigrid on sellel kevadel rõhunud lihtsusele ja maalähedusele. Stiilis jookseb läbi nii farmerlikkust kui ka mesiniku teema. See oma ajast ees olev pluus on kindlasti kohustuslik element kõigi moehuviliste uue hooaja garderoobis.
IMG_0714
Hanna on kindlaks jäänud sportlikule stiilile. Siiski vürtsitab tema riietust õrn lilleõie puudutus. Inspiratsiooniallkaks peab ta ise ühte maagilist jalutuskäiku hommikusel kesapõllul. Sealt tulenevad ka kerged mesimummu elemendid.

Huumorinurk

India poiss nr 1: How do you like work?* (Kuidas sulle töö meeldib?)

Siki: Well, not the best job I have done, but it’s a job. (Noh, see ei ole parim töö mida teinud olen, kuid see on ikkagi töö.)

India poiss nr 1: Jeez, iiitzaa iooob.* (Jaa, see on töö.)

***

Superviisor: “Wooork haarder, woork faaster!”* (Töötage rohkem, töötage kiiremini)

*Lugeda tugeva india aksendiga. Kui ise ei oska, siis küsida abi Andolt.

***

India poiss nr 2: What is her name?(Mis ta nimi on?)

Hanna: Her name is Sigrid. (Ta nimi on Sigrid.)

India poiss nr 2: Ouu, it’s a secret, you can’t tell me? (Ooo, see on                 saladus, sa ei saa mulle öelda?)

***

Indiapoiss nr 3: Are there any kiwifarms in Estonia? (Kas teil on Eestis ka kiivifarme?)

Hanna: No, it’s too cold in our country. (Ei ole, meie riigis on liiga külm.)

India poss nr 3: Ouuu, that’s why you are so white. (Aaa, sellepärast sa nii valge oledki.)

***

Superviisor: Where are you from? (Kust te pärit olete?)

Siki: From Estonia (Eestist)

Superviisor: Ooo, Argentina. (Ooo, Argentiinast)

Siki: No, Estonia. (Ei, Eestist)

***

Superviisor Sikile: You friends are really…slim slim. (Su sõbrad on väga…kõhnad kõhnad.)

Üks vahva tõestisündinud lugu

See lugu juhtus meie uue sõbra Matthiasega alias Matuga, kes oli teel Te Pukesse. Üks kohalik india noormees võttis ta oma auto peale. Kahjuks ei plaaninud autojuht sõita päris soovitud sihtkohani. Selleks et teekond saaks jätkuda, pakkus ta lahkesti abi bussipileti broneerimisel. Me isegi enam ei imesta, et Matule pakuti veel pealekauba ka raha bussipileti ostmiseks. Abivalmidus on siin maal ikka eriti kõrgele levelile jõudnud.

Tehke ikka reisikindlustus ka

Pole veel siin õieti olnudki, kuid juba on tarvis läinud professionaalset meditsiiniabi. Nüüd teil jäi kindlasti kõigil üks südametukse vahele. Aga ärge muretsege! Hanna va hambahälvik suutis ühest oma kikust tükikese välja ampsata. Juhtumisi oli meil just vaba päev, juhtumisi vabanes arstil just üks aeg, juhtumisi oli arst väga kindla käega ja nüüd on kõik korras nagu Norras!

Arstiabist rääkides peab mainima, et tulevane veterinaar dr Praats tunneb ennast kindlalt nii silma-, hamba- kui ka mistahes muudel meditsiiniteemadel. Tema oluliseimaks tööriistaks on ifööni taskulamp. Aitab alati!

Kilekotihullus

Eestis tehakse igasuguseid trikke, et kilekotihullust veidikenegi piirata. Võiks öelda, et siinpool maakera on mindud kergelt teistsugust teed. Näiteks kui isik Kotaks ostab poest saia ja nussakreemi (Tom, see on väljamõeldis – toim), siis pakivad professionaalsed pakkijad need kaks toodet nelja kilekoti sisse. Johhaidii!

Pablo seiklused seinaga

Ühel õhtul ei tahtnud Pablo magama minna. Otsustas ennast rusikaga seina külge kinnitada. Aga need va seinad on siin ju puha papist. Auk tuli, et jääda. Hosteli omanikule uus disain ei meeldinud. Peale seda pole Pablot enam nähtud.

Nädala sündmused

Mt Maunganui
Mt Maunganui. Üks väike kustunud vulkaanike, mille tipp on 232m kõrgusel.
IMG_0535
Teel mäe tippu…
IMAG1347
…kohtasime lambaid.
Meie uued söbrad Jing Hui ja Shingo.
Meie uued söbrad Jing Hui ja Shingo.
IMG_0559
Mõttepaus.
IMG_0568
Iluuni hambad irvakil.
IMG_0544
3,4 km mäkketõus oli seda vaadet väärt.
Kas Siki on tugev või Kotkas ja Tupsu on väga silmslimid?
Kas Siki on tugev või Kotkas ja Tupsu on väga silmslimid?

Kauge külaline

IMG_0648
Tundsime end äärmiselt priviligeeritutena, kuna üheks oma maailmaturnee vaatamisväärsuseks valis ühest väiksest Euroopa riigist Eestist pärit (see asub Soomest lõunast ja seal ei räägita prantsuse ega saksa keelt – toim) Harri just meid väikses Te Puke linnakeses. Harri, oleme endiselt elus ja terved.
DSC_0731
Harri sai maitsta professionaalse pudrukeetja Hanna Heeringu meistriteost. Väidetavalt parim söögikogemus terve turnee jooksul.

Lõpetuseks tahaksime tervitada oma arvutimaailmas iseseisvunud emasid. Kes saadab meile, kes tegi endale Facebooki ja kes on Skype meister.

PS! Kolisime poiste toast välja. Nüüd resideerume väga privaatses oma rõduga neljakohalises toas nr 6. Meiega koos elab seal veel eestimaise nimega tore neiu Kaja Nora. Oh üllatust – ta on sakslane. Vabal ajal harrastab tagurpidi kõndimist.

PSS! Kohalikud valmistuvad juba jõuludeks. Kui teil on mingi sisemine salapärane tung (millele te ei suuda vastu panna) meile kaart saata, siis meie aadress kuni jõuludeni on:

2 No 1 Road, Te Puke, 3119 Bay of Plenty, New Zealand

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s